Wellington Rugby announce internal U18 Girls programme for 2019

Wellington rugby are pleased to announce the internal under 18 girls rugby programme for 2019.

The purpose of the programme is to:

  1. To follow on from the progress made at the Development Week.
  2. This will give the players a chance to have some more competitive game time (especially contested scrums and lineouts) and specialist coaching.
  3. More time for Coaches and Selectors to finalise a Regional U18 Girls Representative Team that will participate in the annual Hurricanes U18 tournament.
  4. Further opportunity for players to prove they have the right attitude, work ethic and ability for the Regional U18 team and/or future development.

Please note that all players who are successful in being selected for the Regional U18 side will be required to have a commitment to attend all programme activities and must not expect to be released or made available for any other zone, club, school or sport requirements over this period.

Congratulations to the following players who have been named to attend:

Brenda Alafaio(Aotea College)April Ngatupuna(Porirua College)Emali Nawaqatabu(Tawa College)
Mariah Chadwick(Aotea College)Miracle Nua(Porirua College)Amania Mafi(Upper Hutt College)
Harmony Hunter(Aotea College)Gemma Vailahi(Porirua College)Oliana Tia(Upper Hutt College)
Arene Landon-Lane(Aotea College)Melania Lui-Fai(QMC)Zariah Buchannan(Wainuiomata High)
Paris Leilua-Va(Aotea College)Maia Moe-Jenkins(QMC)Ruby Clark(Wainuiomata High)
Syntyche Maiava-Tuimaolo(Aotea College)Hosanna Aumua(Sacred Heart)Mary-Ellen Kohika-Skipper(Wainuiomata High)
Stella Ngaronga Priest(Aotea College)Mikayla Fidow(Sacred Heart)Maarire Puketapu(Wainuiomata High)
Onjilique Va(Aotea College)Temu Collins(St Mary’s College)Alexis Tauaneai(Wainuiomata High)
Caitlyn Lewin(HVHS)Malia Efaraimo-Leafe(St Mary’s College)Promise Tuari(Wainuiomata High)
Paige Shroder(HVHS)Lourdes Faifua(St Mary’s College)Shalayiah Akavi-Paiti(WEGC)
Jasmine Troke(HVHS)Drenna Falaniko(St Mary’s College)Shakira Gray(WEGC)
Dejaarna Dzsudzsak(Mana College)Kyra-Jade Kershaw(St Mary’s College)Shania Gray(WEGC)
Tyler Mata(Mana College)Marianive Leota(St Mary’s College)Katria Hobbs(WEGC)
Milena Mackey(Newlands)Ana Paruru(St Mary’s College)Angela Katoa(WEGC)
Paige Misky(Norths RFC)Bianca Petelo(St Mary’s College)Mia Matega(WEGC)
Eme La’ai(Ories RFC)Katalina Tai(St Mary’s College)Kaitlyn Peachey(WEGC)
Laina Semu(Ories RFC)Masina Taualii(St Mary’s College)Kaitlyn Peachy(WEGC)
Kayla Hauparoa-Rei(Pare-Plim RFC)Pela Tiata(St Mary’s College)Genesis Siataga(WEGC)
Lavinia Lea(Petone RFC)Harmony Toleafoa(St Mary’s College)Sialoha Tolova’a-Malo(WEGC)
Ana Iata(Porirua College)Valini Vaka(St Mary’s College)Mina Butler(Well Girls)
Katannah Ikenasio(Porirua College)Rosina Afa(Tawa College)Logan Hewitt(Well Girls)
Rivah Kelekolio(Porirua College)Jahneal Chapman(Tawa College)Maddison King(Well Girls)
Tuaoru Kie(Porirua College)Alumeci Nawaqatabu(Tawa College)Sera Tufuga(Well Girls)

To confirm your selection for the Rep Programme please reply by email to Cameron Prestidge with the following information before Friday 9th August.

  1. Full name
  2. Best contact email address and phone number