2020 Regional Athletic Championships roundup

The full results from the 2020 CSW Regional Athletic Championships can be downloaded off our Athletics page HERE

Leading athletes shine at CSW Track and Field Championships

The region’s leading athletes were to the fore in Thursday’s College Sport Wellington Track and Field Championships at Newtown Park.

Several runners and jumpers won multiple events, with a group of national champions from last December’s NZSS meet that was held at the same venue again showing strong form, as well as a group of juniors also prominent in many events.

The meet was held in typically blustery conditions, making running and throwing challenging at times. Nevertheless, two records were broken, both by boys.

Scots College’s Will Anthony was particularly impressive in winning the Senior Boys 3000m, coming home in 8:34.03 and breaking the previous record by over 13 seconds set by Kapiti College’s Hamish Carson in 2006.

Anthony has now won the same event in this meet as a Junior, Intermediate and Senior runner.

St Pat’s Town’s Ryan Mallon set a new record in the Junior Boys Triple Jump, with a best hop, skip and jump of 12.20m, surpassing the 11.90m set by former Town athlete Saia Paese in 2012.

On the track, national title holder Oliver Krijen (St Pat’s Silverstream) won the Intermediate Boys 100m in 11.43s and the IB 200m in 22.80s.

Jordan Stewart (St Pat’s Town) edged school teammate Khya Wilson and Kapiti College’s Ethan Calder-Cass to win the SB 100m title in a winning time of 11.10s, Stewart headed Calder-Cass and Wilson home in 22.29s in the SB 200m final.

St Pat’s Town runners also won the SB 1500m (Mason Waterworth), SB 110m hurdles (Sam Tautiaga Mamea) and the IB 100m hurdles (Liam Jones). St Pat’s Town capped off their meet with victory in the SB 4x100m relay.

Liam Wright (Tawa College) was impressive in winning the IB 3000 from Jack Hunter (Wairarapa College) by a second, and also beating Jack Julian (Wellington College) in the IB 1500m.

Max Poland (St Pat’s Silverstream) dipped under 10 minutes to win the JB 3000m and he also won the JB 1500m.

Runners from three schools won the boys 300/400m events. Ashden Brew (Hutt Valley High School) won the JB 300m, Axel Mckenna (Tawa College) won the IB 400m and Kosta Mills (Rathkeale College) won the SB 400m.

Brew also won the JB 800m, while Wellington College secured the trifecta in the IB 800m, headed by NZSS Junior champion Alex Martin.

The girls sprints were also shared around, with Analin Rudd (Marsden) taking the JG 100m, Chethana Witharana (Tawa College) winning the IG 100m and Ella Price (Chilton St James) pipping a pair of St Oran’s sprinters to win the SG 100m.

Witharana also won the IG 200m, while school teammate Phoebe Campbell took the JG 200m.

Emma Douglass won the SG 200m, the national 800m title holder also winning the 4-lap event.

Douglass’s Wellington Girls’ College teammates Ava Sutherland and Katelyn Sceats won the JG and IG 3000m races.

Sceats showed her versatility in also winning the IG 400m. Of note, Scots College won its maiden girls medal with Maddie Barnes coming second in this race.

Wellington East Girls’ College’s Saskia Cosgrove-Drayton continued her school’s recent tradition in winning the SG 3000m, while WEGC one-lapper Amy Walker prevailed in the SG 400m.

Cosgrove-Drayton won the SG 1500m title, while NZSS champion Ruby Barton won the IG 800m and 1500m and QMC’s Amelia Abernethy won the JG 800m.

Wellington Girls’ College won all three girls relays.

A feature of the field events was many of the winners being spread around a number of schools.

The JB high jump was tight, Hugo Jones (Scots College) winning, ahead of Samasoni Hewitt (St Pat’s Silverstream) and Charlie Hannah (Wellington College), with all three clearing 1.65m.

Jamie Kearns (Wellington College) won the IB long jump by 3cm to runner-up Zayd Adam (Rongotai College).

Kearns’ IB triple jump victory was even closer, edging second placed Jarrod Yee (Kuranui College) by 1cm with his best effort.

Bilaal Adam (Rongotai) won the IG long jump and Sautia Misa (St Pat’s Silverstream) won the SB long jump.

Throwers from Upper Hutt schools won the JB and IB Shot Put, with Alex Hewitt (HIBS) and Layten Hillman-Hohua (Heretaunga College) taking those events respectively.

Taylor Singer (Otaki College) was the northernmost winner on the day, winning the IB Discus. Of note Wellington College’s Corran Hanning who was 29cm shorter in second and is partially blind also won the ADD IB Shot Put.

Rongotai College were on the winner’s podium again, with Tane Robinson winning the JB Javelin. St Bernard’s College’s Jacob Laban won the IB Javelin and St Pat’s Town’s Charlie Skogstad threw the SB spear the furthest.

In the girls, Tawa College’s 100m and 200m sprinter Chethana Witharana added the SG long jump title to her successful day.

Town schools provided the three girls triple jump title winners, with Lucy Skogstad (WEGC), Sarah Jennings (WGC) and Jade Matthews-Wanden (St Mary’s College) emerging as the JG, IG and SG winners.

Mikayla Sola (Hutt Valley High School) won the JG Shot Put, Elizabeth Hewitt (Chilton) won the IG Shot Put and Melania Lui-Fai (QMC) won the SG Shot Put.

Sola and Hewitt also did the double in the respective JG discus events, while Suvania Tui won gold for Aotea College in the SG Discus.

Trinity Tauaneai (Wainuiomata High School) took the honours in the JG Javelin, pipping Chelsey Moananu (WEGC) by just 7cm with her best throw.

Girls from two different schools also won the IG and SG Javelin, with Taylah-Kei Rahui-Laulau (Sacred Heart College) and Araaina Takuira-Mita (Marsden) wining the SG throw.

The North Island Secondary School Championships at in Hamilton in early April.

-Story courtesy of College Sport Media

All photos courtesy of Sommers Photography