13 students named in NZ U20 Ultimate Frisbee teams

Source:  New Zealand Ultimate

New Zealand Ultimate is proud to announce the New Zealand teams that will compete at the World Junior Ultimate Championships to take place in Waterloo, Canada from 19-25 August 2018. New Zealand will be represented in both the Under 20 Men’s and Under 20 Women’s divisions.

Congratulations to the following 13 Wellington students who have been name in the squads:

Womens U20: Farren Halliday (St Catherine’s), Abi Liddell, Amelia Mance, Sophie Mance (Wellington High School),  Helena Cvitanovich, Emma Doile, Bridget Forsyth, Hillary Sheridan, Georgia Taylor, Beth Thompson (Hutt Valley High School).

Mens U20:  Jack Doile, Angus Horan, Tane Rolfe, Russell Syder (Hutt Valley High School)

The teams have been selected out of the National Training Squad, a group of players who have been working with the national coaches with a series of camps in 2017 and early 2018. The NTS was itself selected following performances at the NZ Secondary School Ultimate Championships and the NZ Youth Ultimate Championships. Also selected out the National Training squad were teams that represented New Zealand in the trans-Tasman Test Series – which New Zealand won in the both the U19 Men’s and U19 Women’s division.

The standard of youth ultimate internationally is high and continues to grow each year. Nineteen teams will contest the U20 Men’s division in Candan, while sixteen teams will participate in the U20 Women’s division.

New Zealand also competed at the last WJUC event in 2016 in Poland where Katipo (NZ U20 Men) finished 13th out of 20 teams and Kahu (NZ U20 Women) finished 6th out of 20.

Thank you to all those who worked so hard behind the scenes to drive the Youth High Performance Programme in New Zealand – Coaches, Managers, Selectors, Parents and Volunteers.

You will be able to follow the progress of the teams through their FB page.

New Zealand Under 20 Men’s Team – “Katipo”

NameRegionSchool
Max Benter-LynchCanterburyCashmere High School
Rowan BurnsAucklandAuckland Grammar School
Jack Doherty-EaglesAucklandAuckland Grammar School
Jack DoileWellingtonHutt Valley High School
Josh DriscollAucklandAuckland Grammar School
Aidan ElliotAucklandWestlake Boys High School
Andrew Fitzpatrick-CockramAucklandAuckland Grammar School
Hamish FordeAucklandWestlake Boys High School
Angus HoranWellingtonHutt Valley High School
Lok KwokAucklandPakuranga College
Sean McKeownAucklandAuckland Grammar School
Luca MercerAucklandAuckland Grammar School
Luke RabeTaranakiNew Plymouth Boys High School
Tane RolfeWellingtonHutt Valley High School
Graydon ScottTaranakiNew Plymouth Boys High School
George SkinnerAucklandAuckland Grammar School
Russell SyderWellingtonHutt Valley High School
Nicholas WhitlockAucklandAuckland Grammar School
Warren BuckinghamHead Coach
Mike SheridanManager
Fiona SheridanDoctor

New Zealand Under 20 Women’s Team – “Kahu”

NameRegionSchool
Anna CrosbyAucklandUniversity of Auckland
Helena CvitanovichWellingtonHutt Valley High School
Emma DoileWellingtonHutt Valley High School
Bridget ForsythWellingtonHutt Valley High School
Julia GiurgiuAucklandTakapuna Grammar School
Farren HallidayWellingtonSt Catherine’s College
Amber LewisAucklandBaradene College
Abi LiddellWellingtonWellington High School
Jenny LingAucklandAvondale College
Amelia ManceWellingtonWellington High School
Maia ManceChristchurchUniversity of Canterbury
Sophie ManceWellingtonWellington High School
Bianca MercerAucklandEpsom Girls Grammar School
Zoe RisnerWellingtonVictoria University of Wellington
Hillary SheridanWellingtonHutt Valley High School
Raven StevensGisborneGisborne Girls High School
Nicole SvendsenAucklandTakapuna Girls Grammar School
Georgia TaylorWellingtonHutt Valley High School
Beth ThompsonWellingtonHutt Valley High School
Sunny ZhouAucklandEpsom Girls Grammar School
Iain StewartHead Coach
Sally NealAssistant Coach
Riah MildenhallManager
Fiona SheridanDoctor