2018 Wellington Secondary School Athletics Team

Congratulations to the following students named in the 2018 Wellington Secondary School Athletics team to compete at the North Island championships in Whanganui on April 6.

Important documents for athletics and parents:

 

2018 Wellington Secondary School Athletics team

College Name Division Event
Aotea College Tara Watkins IG 80mH
Aotea College Laura Bundy SG 100m
Aotea College Triple
Chilton Charlotte Floodsmith-Ryan IG 800m
Chilton 1500m
Chilton Josephine Reeves IG High
Chilton Elizabeth Hewitt JG Shot
Chilton Discus
Chilton 100m
Chilton Katelyn Sceats JG 3000m
Chilton 2k S/c
Chilton Hammer
Chilton Hannah Sunia SG Shot
Chilton Discus
Chilton Uheina Tatafu IG Shot
Heretaunga Lara Cooper IG Pole Vault
Heretaunga Isaiah Kouka-Albert AWD 100/200/LJ
HVHS Toelau Siu JB Shot
HVHS Reuben Goldingham-Newsom SB 3000m
HVHS Kaleb Sola IB Javelin
HVHS Hammer
HIBS Andrew Ledger SB 800m
HIBS Finn Seeds IB 800m
HIBS 2k S/c
HIBS Tyrone Trego JB 100m
HIBS 200m
HIBS Jonah Seeds JB 1500m
HIBS 3000m
HIBS Seth Palmer-Rennie JB High
HIBS Long
HIBS Discus
HIBS Leyton Tapa IB 200m
HIBS 400m
HIBS Jonathan Sceats IB Pole Vault
HIBS Hammer
HIBS 2k S/c
Kapiti Jordan Stewart IB 100m
Kapiti 200m
Newlands Tui-Aroha Frensen IG High
Newlands Long
Newlands Victoria Green SG 400m
Newlands 200m
Onslow Sophie Wellington IG 400m
Onslow Andrew Jenkins IB 100m
Onslow 200m
Paraparaumu Ben Lambert JB 100m
Queen Margaret Pippa Nicol JG 1500m
Queen Margarets 3000m
Queen Margarets Ilena Shadbolt SG 800m
Queen Margarets Sarah Kebble IG 800m
Queen Margarets 1500m
Samuel Marsden Ruby Barton JG 800m
Samuel Marsden 1500m
Samuel Marsden Imogen Skelton SG High
Samuel Marsden Araraina Takuira-Mita IG Javelin
Scots College Phyllip Tapsell JB 300m
Scots College Will Anthony IB 1500m
Scots College 3000m
Scots College Roderick Solo SB 110mH
Scots College Long
Scots College Triple
Scots College Jack Paine SB 800m
Scots College Zion Trigger-Faitele IB Shot
Scots College Discus
Sacred Heart Anya Dunlop-Brown JG 70mH
Sacred Heart High
Sacred Heart Shot
Silverstream Oliver Krijnen JB 100m
Silverstream 200m
Silverstream Shot
Silverstream Hamish Lock SB 200m
Silverstream 110mH
Silverstream High
Silverstream Arikirangi Tongia JB 80mH
Silverstream High
Silverstream Triple
Silverstream Phelan Rona JB High
Silverstream Long
Silverstream Triple
Silverstream Euan Kortink IB 400m
Silverstream 800m
Silverstream Harrison Bealing IB 100mH
Silverstream Sautia Misa IB High
Silverstream Long
Silverstream Jackson Roil SB Triple
Silverstream Javelin
Silverstream Thomas Strawbridge SB 3000m
Silverstream Joshua Mcgregor SB High
Silverstream Long
Silverstream Triple
Silverstream Junior Paulo JB Javelin
Silverstream Pierre Jacobs IB Javelin
St Pat’s Town Khya Wilson IB High
St Pat’s Town 200m
St Pat’s Town Ryan Vailalo IB 100m
St Pat’s Town Liam Chesney SB 3000m
St Pat’s Town 1500m
St Pat’s Town Mason Waterworth IB 1500m
St Pat’s Town 3000m
St Pat’s Town Lucas Maihi IB Long
St Pat’s Town Triple
St Pat’s Town Isaac Oliver SB 200m
St Pat’s Town 100m
St Pat’s Town Liam Jones JB 80mH
St Pat’s Town Daniel Tafili JB Triple
St Pat’s Town Jack Pothan JB Javelin
St Pat’s Town Ronan Brennan IB 100mH
St Pat’s Town Triple
St Pat’s Town William Georgeson IB High
St Pat’s Town Oscar Schmidt-Uili SB 100m
St Pat’s Town 200m
St Pat’s Town High
St Pat’s Town James Fitzgerald SB 400m
St Pat’s Town Ethan Schmidt-Uili SB Long
St Catherine’s Esther Kozyniak IG 1500m
St Catherine’s 800m
St Catherine’s Edie Kozyniak JG 800m
St Catherine’s 1500m
St Catherine’s Coline Verdez SG Discus
St Mary’s Sarah Tustin IG Long
St Mary’s Hannah Gordon SG 3000m
St Mary’s Alyssa Wilson IG 100m
St Mary’s 200m
St Mary’s Jade Matthews-Wanden IG 80mH
St Mary’s High
St Mary’s Long
St Mary’s Triple
St Oran’s Phoebe Evans IG Long
St Oran’s Triple
St Oran’s 100m
St Oran’s Samantha Taylor IG 100m
St Oran’s 200m
St Oran’s Antonia Jamieson JG Hammer
Taita College Killarney Howsan JG 300m
Taita College 70mH
Taita College High
Taita College Long
Tawa College Rose Lovell IG 100m
Tawa College 200m
Tawa College Shot
Tawa College Jessica Jenkins IG High
Tawa College Liam Wright JB 800m
Tawa College 1500m
Tawa College Noah Abbott JB 3000m
Tawa College Rebecca Jenkins JG High
Upper Hutt Amania Mafi SG Shot
Upper Hutt Discus
Upper Hutt Hammer
Upper Hutt Madison Robinson-Unuia SG 100mH
Upper Hutt 300mH
Upper Hutt Cody Wilson SB 100m
Upper Hutt 200m
WEGC Athena Ma’alo JG 100m
WEGC 200m
WEGC Long
WEGC Triple
WEGC Scarlett James JG 100m
WEGC 200m
WEGC High
WEGC Long
WEGC Maali Kyle-Ford IG 1500m
WEGC 800m
WEGC Maia Wilkinson JG 800m
WEGC 1500m
WEGC Anna Bassett JG 1500m
WEGC Caitlin Bassett IG 3000m
WEGC Eve Edwards IG Pole Vault
WEGC Kirstie Rae SG 800m
WEGC 1500m
WEGC Jameelah Tchankwe IG Hammer
Wellington College Jack Julian JB 800m
Wellington College 1500m
Wellington College Alex Martin JB 800m
Wellington College 1500m
Wellington College Jamie Kearns JB High
Wellington College Long
Wellington College Triple
Wellington College Joshua Williams IB 100m
Wellington College Lachlan Bruce IB 400m
Wellington College 800m
Wellington College Cam Robinson SB Javelin
Wellington College Jamie Barnes IB 3000m
Wellington College Ruaridh Ferguson IB 800m
Wellington College Harley Patel-Muxlow IB 100mH
Wellington College Long
Wellington College Triple
Wellington College Manda Simpson IB Long
Wellington College Triple
Wellington College Max Abbott IB Discus
Wellington College Hammer
Wellington College Caleb Stanley IB Discus
Wellington College Pese Fa’amausili IB Shot
Wellington College Harry Sellwood SB 100m
Wellington College Patrick White SB 800m
Wellington College Dylan Lynch SB 1500m
Wellington College 3000m
Wellington College Sean Howe SB Shot
Wellington College Discus
Wellington College Hammer
Wellington College Mathew Sutcliffe SB 1500m
Wellington College Corran Hanning PD SP/Dis
Wellington College Tristan-Perry Moananu PD SP/Dis
Wellington Girls’ Emma Brent JG 800m
Wellington Girls’ Maia Holbert IG 3000m
Wellington Girls’ Katherine Winter IG 80mH
Wellington Girls’ 300mH
Wellington Girls’ Carly Smith IG 3000m
Wellington Girls’ Jessica Hughes IG 3000m
Wellington Girls’ Madison King IG Hammer
Wellington High Ari Koed-Chang JB 100m
Wellington High 200m
Wellington High Long
Wellington High Ella Blakely IG 200m
Wellington High 400m
Extra Maia Ramsden IG 800m
Extra 1500m