2019 Wellington Secondary School Athletics Team

Congratulations to the following students named in the 2019 Wellington Secondary School Athletics team to attend the North Island Secondary School Championships at Taraunga  7-8 April.

Important documents for athletics and parents:

2019 Wellington Secondary School Athletics team

Aotea College Tara Watkins IG 80mH
Aotea College Mikaele Ulugia-Mao JB Discus
Aotea College Tui Suvania IG Shot
Aotea College Discus
Chilton St James Elizabeth Hewitt IG Shot
Chilton St James Discus
Chilton St James Hammer
Heretaunga Layton Hillman-Hohua JB Shot
Heretaunga Discus
Heretaunga Minnie Simpson IG Javelin
Hutt Valley High School Ashden Brew JB 800m
Hutt Valley High School Grace Allan SG 800m
Hutt Valley High School Hannah Stegenwallner SG 800m
Hutt Valley High School 1500m
Hutt Valley High School 2k S/c
Hutt Valley High School Iorana Taufafo Tafili SG Shot
Hutt Valley High School Discus
Hutt Valley High School Kaleb Sola IB Javelin
Hutt Valley High School Discus
Hutt Valley High School Hammer
HIBS Ethan McKenzie IB 400m
HIBS Finn Seeds IB 800m
HIBS 2k S/c
HIBS Jonah Seeds JB 1500m
HIBS 3000m
HIBS 2k S/c (IB)
HIBS Seth Palmer-Rennie IB High
HIBS Long
HIBS Jonathan Sceats IB Pole Vault
Kapiti College Jordan Stewart SB 100m
Kapiti College 200m
Kapiti College Ethan Calder-Cass SB Long
Kapiti College Seini Denicaucau JG 100m
Kapiti College Louis Northcott SB 400m
Kapiti College Discus
Kapiti College Long
Kapiti College Ana Sidwell IG 400m
Kapiti College Jade Gawtrey SG Triple
Kapiti College Oscar Wolff JB Long
Naenae College Maepa Saolotoga SG Javelin
Newlands College David Braitmaier IB 400m
Newlands College 100mH
Newlands College 300mH
Onslow College Jorja McGlinchey SG Shot
Onslow College Discus
Onslow College Olivia Ingham JG 70mH
Onslow College Discus
Otaki College Taylor Singer IB Discus
Otaki College Skye Singer IG Discus
Paraparaumu College Ben Lambert JB 100m
Paraparaumu College 200m
Paraparaumu College Sereana Rokotakala SG Triple
Paraparaumu College High
Paraparaumu College Max Tofts JB 100m
Paraparaumu College 200m
Paraparaumu College Long
Paraparaumu College Cole Bailey AWD 200m
Paraparaumu College 400m
Paraparaumu College Reece Nash IB 100m
Paraparaumu College 200m
Porirua College Soolefai Lagolago SB Javelin
Queen Margaret College Amelia Abernethy JG 800m
Queen Margaret College Melania Lui-Fia IG Shot
Queen Margaret College Discus
Queen Margaret College Tia Pavihi JG Discus
Rongotai College Jude Sneddon IB Triple
Samuel Marsden Ruby Barton IG 800m
Samuel Marsden 1500m
Samuel Marsden Saskia Knox IG 3000m
Scots College Will Anthony IB 1500m
Scots College 3000m
Scots College Josh Paine IB 400m
Scots College Sebastian Skelton JB 100m
Scots College 200m
Scots College Zion Trigger-Faitele SB Shot
Sacred Heart Anya Dunlop-Brown IG Javelin
Sacred Heart Hammer
Sacred Heart Charlotte Floodsmith-Ryan SG 800m
Sacred Heart 1500m
Sacred Heart Danielle Currie JG Shot
Sacred Heart Discus
Sacred Heart Jada Skipper-King JG Shot
Sacred Heart Discus
Sacred Heart Selai To’ia IG High
Silverstream Peter Lakai IB Shot
Silverstream Thomas Mannix IB Javelin
Silverstream Markus McCarthy IB Triple
Silverstream Jesse Bier JB Javelin
Silverstream Hamish Lock SB 200m
Silverstream 110mH
Silverstream High
Silverstream Joshua Jordan JB 3000m
Silverstream Bronson Schmidt-Uili JB High
Silverstream Triple
Silverstream Sautia Misa IB High
Silverstream Long
Silverstream 100mH
Silverstream Triple
Silverstream Javelin
Silverstream Thomas Strawbridge SB 3000m
Silverstream 1500m
St Pat’s Town Ethan Schmidt-Uili SB 110mH
St Pat’s Town Long
St Pat’s Town Triple
St Pat’s Town Mason Waterworth SB 1500m
St Pat’s Town 800m
St Pat’s Town Samuel Tautiaga Mamea SB 110mH
St Pat’s Town Dominic Leota Johnson IB Shot
St Pat’s Town Michael Taliau IB Shot
St Pat’s Town David Johnson IB Javelin
St Pat’s Town Mark Tyrell JB 100m
St Pat’s Town 200m
St Pat’s Town Long
St Pat’s Town Jack Su’a JB 80mH
St Pat’s Town Charlie Pothan JB Javelin
St Pat’s Town Ryan Mallon JB Triple
St Pat’s Town Oliver Ross JB High
St Pat’s Town Fereti Anae Brown SB Long
St Pat’s Town Triple
St Pat’s Town Lucas Maihi IB Triple
St Pat’s Town Charlie Skogstad SB Javelin
St Pat’s Town Isaac Oliver SB 200m
St Pat’s Town 100m
St Pat’s Town Finbar Chesney SB 3000m
St Pat’s Town Liam Jones IB 100mH
St Pat’s Town High
St Pat’s Town Jack Pothan IB Javelin
St Pat’s Town Ronan Brennan SB Triple
St Pat’s Town William Georgeson SB High
St Pat’s Town Jason Seumamufagai SB Shot
St Pat’s Town Javelin
St Pat’s Town Herman Seumamufagai SB Discus
St Pat’s Town Khya Wilson SB 200m
St Pat’s Town
St Bernard’s College Jacob Laban IB Shot
St Bernard’s College Javelin
St Catherine’s Colege Esther Kozyniak SG 1500m
St Catherine’s Colege Edie Kozyniak JG 800m
St Catherine’s Colege 1500m
St Catherine’s Colege Molly Chote IG Javelin
St Mary’s College Zara Feaunati JG High
St Mary’s College 300m
St Mary’s College Hannah Gordon SG 3000m
St Mary’s College Jade Matthews-Wanden IG 80mH
St Mary’s College Long
St Mary’s College Triple
St Mary’s College Erana Ngarimu IG Long
St Mary’s College Eliminoti Paasi SG Discus
St Oran’s Phoebe Evans SG Long
St Oran’s Triple
St Oran’s 100m
St Oran’s Rylee Watt JG Long
St Oran’s Georgia Schmidt-Uili IG Long
St Oran’s Triple
St Oran’s Charlyn Ooi JG Long
St Oran’s 100m
St Oran’s Emily Barr JG 70mH
St Oran’s Discus
St Oran’s Triple
St Oran’s Hammer
St Oran’s 300mH (IG)
St Oran’s Antonia Jamieson IG Hammer
St Oran’s Shot
St Oran’s Amiria Hynes JG Javelin
St Oran’s Lesina Leota SG Shot
St Oran’s Discus
St Oran’s Rebecca Burnside SG Javelin
St Oran’s Allie Philp JG High
Taita College Lanna Melesala SG Discus
Tawa College Chethana Witharana JG 100m
Tawa College 200m
Tawa College Jessica Jenkins IG High
Tawa College Long
Tawa College Rebecca Jenkins IG High
Upper Hutt Amania Mafi SG Shot
Upper Hutt Discus
Upper Hutt Hammer
Upper Hutt Carolin Schmit IG 3000m
WEGC Amy Walker SG 100m
WEGC 200m
WEGC Eve Edwards SG Pole Vault
WEGC Maali Kyle-Ford IG 1500m
WEGC 800m
WEGC Saskia Cosgrove-Drayton IG 1500m
WEGC Maia Wilkinson JG 800m
WEGC 1500m
WEGC Eliza Squire JG 800m
WEGC 1500m
Wellington College Thomas White JB 800m
Wellington College Alex Martin JB 800m
Wellington College 1500m
Wellington College Jamie Kearns IB Triple
Wellington College Long
Wellington College Joshua Williams IB 100m
Wellington College Lachlan Bruce IB 400m
Wellington College 800m
Wellington College Felix Williamson IB 2k S/c
Wellington College Luca Evett JB 3000m
Wellington College Fraser Bellis JB 80mH
Wellington College Long
Wellington College High
Wellington College Ruaridh Ferguson SB 400m
Wellington College 800m
Wellington College Max Abbott IB Discus
Wellington College Hammer
Wellington College Pese Fa’amausili SB Shot
Wellington College Henry Beliveau IB 1500m
Wellington College 3000m
Wellington College Jacob Waikari-Jones IB 100m
Wellington College 200m
Wellington College Stanley Solomon JB Triple
Wellington Girls’ College Katelyn Sceats JG 300mH
Wellington Girls’ College 3000m
Wellington Girls’ College Pole Vault (IG)
Wellington Girls’ College Molly O’Sullivan JG 800m
Wellington Girls’ College 1500m
Wellington Girls’ College Isla Fowler JG 70mH
Wellington Girls’ College Long
Wellington Girls’ College High
Wellington Girls’ College Katherine Winter IG 80mH
Wellington Girls’ College 300mH
Wellington Girls’ College Sophie Russell SG 100m
Wellington Girls’ College 200m
Wellington Girls’ College Long
Wellington Girls’ College Cassia Broadley JG Triple
Wellington Girls’ College Rachel Baker JG Triple
Wellington Girls’ College Emma Douglass SG 200m
Wellington Girls’ College 400m
Wellington Girls’ College Long
Wellington Girls’ College Victoria Green SG 400m
Wellington Girls’ College Madison King IG Hammer
Wellington Girls’ College Lucy Jurke JG 3000m
Wellington High School Ari Koed-Chang IB Long
Wellington High School Frankie Coup JG Javelin
Wellington High School Flynn Hutson SB High
Extra Madeline Fletcher SG 200m
Extra 400m