2020 Sportsperson of the Year Winners

Congratulations to our sportsperson of the year premier award winners; Darae Chung (Chilton St James) and Edward Osei-Nketia (Scots College)

Congratulations to the other worthy finalists in the Premier Award:

  • Girls: Emma Douglass (WGC), Mollie Nicol (QMC), Bailey Reddish (WEGC), & Kiri Winata-Enoka (Otaki)
  • Boys: Dylan Ball (Whitby), Corran Hanning (WC), Jono Little (SBC), & Jesse Randall (Rongotai)

 

Wellington Community Trust – All Rounders of the Year

Waimarie Weston (St Mary’s College)

Sautia Misa (St Patrick’s, Silverstream)

 

Tranzit Coachlines – Teams of the Year

Wellington Girls’ College 1st XI Hockey

St Patrick’s Town 4 x 100 Metre Senior Relay Team

 

One Foundation – Coaches of the Year

Arlene Hewitt (Chilton Saint James)

Sam Rasch (Scots College)

 

Trust House Foundation – Service to School Sport

Ella Wilson (Queen Margaret College)

Connor Lusty (Onslow College)

 

Dynasty Sport – Student Coaches of the Year

Rhiannon Bond (Wellington Girls’ College)

Jovie Andrews (Taita College)

 

Honda Cars Wellington – Student Officials of the Year

Hollie Thomas (St Mary’s College)

Elijah Mareko (Aotea College)

 

Apex Print – Volunteers of the Year

Bobbi Asa (Aotea College), Cathy Peek (Taita College), Jacqui Pennington (Hutt Valley High School), Vanessa Sercombe (St Oran’s College), Eddie Forster (Naenae College), Leigh Lidstone (St Pat’s Town), Ross Mason (Taita College), & Jayesh Morar (Wellington Girls)

 

2020 Athletes with a Disability of the Year

Tiffany Natta (Newlands College)

Corran Hanning (Wellington College)

 

2020 Athletes of the Year

Emma Douglass (Wellington Girls’ College )

Edward Osei-Nketia (Scots College)

 

2020 Badminton Players of the Year

Jessica Tsai (Wellington Girls’ College)

Bevan Cox (Rongotai College)

 

2020 Basketball Players of the Year

Lilly Taulelei (Queen Margaret College)

Tafara Gapare (Scots College)

 

2020 Bowls Players of the Year

Jordan Keene (Onslow College)

 

2020 Cricket Players of the Year

Georgia Plimmer (Tawa College)

Ryan Jackson (St Patrick’s College, Silverstream)

 

2020 Cross Country/ Road Runners of the Year

Amy Walker (Wellington East Girls’ College)

William Anthony (Scots College)

 

2020 Cyclists of the Year

Millie Day (Kapiti College)

Elliot Robertson (Scots College)

 

2020 Floorball Players of the Year

Hannah Bertschinger (Wellington East Girls’ College)

Joshua Elkin (Wellington College)

 

2020 Football Players of the Year

Ariana Gray (Hutt Valley High School)

Jesse Randall (Rongotai College)

 

2020 Futsal Players of the Year

Samantha Whyte (Wellington Girls’ College)

Jesse Randall (Rongotai College)

 

2020 Golf Players of the Year

Darae Chung (Chilton Saint James School)

Paxton Jones (Scots College)

 

2020 Handball Players of the Year

Breanna Akavi (Paraparaumu College)

Stefanos Hills (Scots College)

 

2020 Hockey Players of the Year

Sorita Pho (Wellington Girls’ College)

Angus Bowmar (Hutt International Boys’ School)

 

2020 Netball Player of the Year

Torren Isaako (Aotea College)

 

2020 Orienteers of the Year

Rachel Baker (Wellington Girls’ College)

Oliver Edwards (Hutt International Boys’ School)

 

2020 Rowers of the Year

Mollie Nicol (Queen Margaret College)

Arie Magasiva (St Patrick’s College, Town)

 

2020 Rugby League Player of the Year

Hunny Taingahue (Wainuiomata High School)

Herman Seumanufagai (St Patrick’s College, Town)

 

2020 Rugby Union Players of the Year

Valini Vaka (St Mary’s College)

Riley Higgins (St Patrick’s College, Silverstream)

 

2020 Shooters of the Year

Mia Welsh-Duffin (Taita College)

Benjamin Dunning (Onslow College)

 

2020 Softball Players of the Year

Kiri Winiata-Enoka (Otaki College)

Jono Little (St Bernard’s College)

 

2020 Squash Players of the Year

Diana Galloway (Hutt Valley High School)

Oliver Dunbar (Scots College)

 

2020 Swimmers of the Year

Sophie Irving (Wellington East)

Sam Brown (Rongotai College)

 

2020 Table Tennis Players of the Year

Mei Mun Teh  (Wellington East)

Hugo Yick (Scots College)

 

2020 Tennis Players of the Year

Jade Otway (Samuel Marsden Collegiate)

Patrick Joss (Paraparaumu College)

 

2020 Touch Players of the Year

Ashley Lynch (St Oran’s College)

Xavier Jacobs (St Patrick’s College, Silverstream)

 

2020 Ultimate Frisbee Players of the Year

Bridget Forsyth (Hutt Valley High School)

Lakshan Kajenthiran (Hutt Valley High School)

 

2020 Underwater Hockey Players of the Year

Belle Burdon (Wellington Girls’ College)

Ben Stirling (Wellington College)

 

2020 Volleyball Players of the Year

Sophia Higgs (St Catherine’s College)

Josh Betham (St Patrick’s College, Town)

 

2020 Waka Ama Athletes of the Year

Hitira’a Tahau-Hodges (Te Kura Maori o Porirua)

Kireona Elkington (Aotea College)

 

2020 Water Polo Players of the Year

Bailey Reddish (Wellington East Girls’ College)

Toby Massam (Hutt International Boys’ School)