NZ Reps 2022

New Zealand Representatives and Title Holders

This category recognises those students who in the period November 2021 ‐ October 2022 were:

  • Any NZ School, Age Group or Open Individual Champion/Titleholder or member of a Championship winning team
  • Any NZ School, Age Group or Open representative selected in a national team

Please note: This excludes Tournament teams, Emerging or B National teams and National Development Squads. If there is doubt please consult with College Sport.

Aerobics Elizabeth Hanaray Hutt Valley High School
Aerobics Niamh Coulter Queen Margaret College
Aerobics Sophia Paviour-Smith Queen Margaret College
Artistic Swimming Scarlett Hardy Wellington East Girls' College
Athletics Mikayla Sola Hutt Valley High School
Athletics Ben Lambert Paraparaumu College
Athletics Corran Hanning Wellington College
Badminton Samuel Navarra St Patrick's College, Town
Badminton Alex Galt Wellington College
Baseball Micah Taouma St Patrick's College, Town
Baseball Noah-Sea Nui St Patrick's College, Town
Basketball Lauren Tewhata Queen Margaret College
Basketball Lilly Taulelei Queen Margaret College
Basketball Tia Pavihi Queen Margaret College
Basketball Mya Tipene-Tagoai Sacred Heart College
Basketball Dov Silberstein Wellington College
Basketball Troy Plumtree Wellington College
Bike (Cycling / Mtn Biking / BMX) Millie Donald Kapiti College
Bike (Cycling / Mtn Biking / BMX) Tom Coleman Kapiti College
Climbing Meredith Butcher Chilton St James School
Climbing Mac Duggan Hutt Valley High School
Climbing Oskar Wolff Kapiti College
Climbing Lo Arnold-Clark Wellington High School
Croquet Jessica Bullen Kapiti College
Cross Country / Road Race George Gray Wellington College
Cross Country / Road Race Liam Galt Wellington College
Cross Country / Road Race Liam Hopfler Wellington College
Cross Country / Road Race Ava Sutherland Wellington Girls' College
Cross Country / Road Race Kate Mchardy Wellington Girls' College
Cross Country / Road Race Katelyn Sceats Wellington Girls' College
Cross Country / Road Race Lillie Beliveau Wellington Girls' College
Cross Country / Road Race Lucy Jurke Wellington Girls' College
Cross Country / Road Race Molly O'Sullivan Wellington Girls' College
Cycling Joshua Jordan St Patrick's College, Silverstream
Diving Arno Lee Onslow College
Diving Ross Miller Onslow College
Diving Sophie Derbyshire Scots College
Diving Imogen Beard Wellington East Girls' College
Fencing Ellen Li Queen Margaret College
Fencing Cooper Gouge Scots College
Fencing Joel Ball-Lahood Wellington College
Fencing Nolan Peterson Wellington High School
Floorball Archie Cosslett Heretaunga College
Floorball Hamish Mcnally Heretaunga College
Floorball Imogen Turnbull Queen Margaret College
Floorball Aaryan Sandhu Rongotai College
Floorball Alexis Dunkin Rongotai College
Floorball Ben Young Rongotai College
Floorball Dunkin Thibault Rongotai College
Floorball Fionn Page Rongotai College
Floorball Flynn Gordon Rongotai College
Floorball Gabriel Rees Rongotai College
Floorball Hagan Macfadyen Rongotai College
Floorball Hamish Black Rongotai College
Floorball Harison Clulow Rongotai College
Floorball Jaidan Kesry Rongotai College
Floorball Lewis Brown Rongotai College
Floorball Liam Verschoor Rongotai College
Floorball Marcus Locke Rongotai College
Floorball Marcus Locke Rongotai College
Floorball Monty Shirtcliffe Rongotai College
Floorball Ryan Tunnicliffe Rongotai College
Floorball Sam Collier Rongotai College
Floorball Aiden Everett Scots College
Floorball Ashley Geusebroek Scots College
Floorball Ashley Geusebroek Scots College
Floorball Ben Drury Scots College
Floorball Charlie Langdale Scots College
Floorball Dylan Patel Scots College
Floorball Hugo Jones Scots College
Floorball Hugo Jones Scots College
Floorball Isabella Hills Scots College
Floorball Jonathan Lei Scots College
Floorball Lauren Young Scots College
Floorball Maddie Barnes Scots College
Floorball Nicolas Volpicelli-Muollo Scots College
Floorball Orlando Jones Scots College
Floorball Orlando Jones Scots College
Floorball Rosa Vandermolen Scots College
Floorball Oliver Williams St Patrick's College, Town
Floorball Andries Korb Wellington College
Floorball Arthur Le Masurier Wellington College
Floorball Aston Ash Wellington College
Floorball JB Nacadre Wellington College
Floorball Josh Galt Wellington College
Floorball Kester Law Wellington College
Floorball Lucas Aliprantis Wellington College
Floorball Matt Crawford Wellington College
Floorball Sam Elkin Wellington College
Floorball Tobey Ulrich Wellington College
Floorball Tom Nicholls Wellington College
Floorball Anna Knackstedt Wellington East Girls' College
Floorball Isla Morgan Wellington East Girls' College
Floorball Kate Johnson Wellington East Girls' College
Floorball Libby Sexton Wellington East Girls' College
Floorball Florence Le Masurier Wellington Girls' College
Floorball Georgie Cameron Wellington Girls' College
Floorball Heli Chavda Wellington Girls' College
Floorball Holly Dean Wellington Girls' College
Floorball Liv Inglis Wellington Girls' College
Floorball Mia Brent Wellington Girls' College
Floorball Sam Hatchwell Wellington Girls' College
Floorball Sia Navalkar Wellington Girls' College
Floorball Tori Angus Wellington Girls' College
Floorball Frankie Coup Wellington High School
Floorball Kristina Sundin Wellington High School
Football Olivia Ingham Onslow College
Football Theo Ettema Onslow College
Football Oliver Gardner Scots College
Football Rory Best Scots College
Football Ryan Lee Scots College
Football Eamonn Mccarron St Patrick's College, Town
Football Helena Errington Wellington Girls' College
Football Lara Smith Wellington Girls' College
Football Austin Kyne Wellington High School
Gymnastics Lucy Roberts Queen Margaret College
Gymnastics Reece Cobb Queen Margaret College
Gymnastics Theo Barraud Scots College
Gymnastics Keira Rolston-Larking Wellington East Girls' College
Gymnastics Ava Baddeley Queen Margaret College
Hockey Rhiana Pho Wellington Girls' College
Indoor Bowls Jordan Keene Onslow College
Indoor Cricket Aiden Bailey Hutt International Boys' School
Indoor Cricket Jack Gaskin Hutt International Boys' School
Indoor Cricket Lachlan Bailey Hutt International Boys' School
Indoor Cricket Nathan Edmonds Hutt International Boys' School
Indoor Cricket Oscar Reid Hutt International Boys' School
Indoor Cricket Sam Williamson Hutt International Boys' School
Indoor Cricket Carys Seddon Samuel Marsden Collegiate
Indoor Cricket Esme Olney Boyd Samuel Marsden Collegiate
Inline Hockey George Anderson St Patrick's College, Town
Karate Brianna Higgan Onslow College
Motor Sport Anthoney Pritchard Upper Hutt College
Netball Sarah Guiney Samuel Marsden
Netball Phoenix Schwalger St Mary's College
Orienteering Jonathan Green Hutt Valley High School
Orienteering Nicholas Green Hutt Valley High School
Orienteering Jake Mclellan Onslow College
Orienteering Rachel Baker Wellington Girls' College
Powerlifting Harry Sheng Wellington College
Rowing Allegra Lennard Onslow College
Rugby 7s Ietitaia Campbell Scots College
Rugby League Afaese Fa'Avae Rongotai College
Rugby League Jordan Chapman St Patrick's College, Town
Rugby Union Sione Latu Scots College
Rugby Union Senio Sanele St Patrick's College, Silverstream
Rugby Union Stanley Solomon Wellington College
Shooting Megan Brodie Queen Margaret College
Skating (Artistic) Caitlin Munn Naenae College
Skating (Artistic) Deanna Gotlieb Upper Hutt College
Skating (Artistic) Kaylah Payne Upper Hutt College
Softball Everett Parker Hutt Valley High School
Softball Alana Brown Naenae College
Softball Arron Gollan Rongotai College
Softball Ciaran Bolger Rongotai College
Softball Aayla Toman Sacred Heart College
Softball Rylee Watt St Oran's College
Softball Maiarangi Waipara Tawa College
Softball Tyla Bull Tawa College
Softball Trinity Tauaneai Wainuiomata High School
Softball Bailey Symons Whitby Collegiate
Softball Emily Mccormick Whitby Collegiate
Softball Mesha Shaw-Wallace Whitby Collegiate
Softball Raine Menzies Whitby Collegiate
Squash Oliver Dunbar Scots College
Squash Maiden-Lee Coe Te Kura Maori o Porirua
Swimming Daniel Williams Hutt Valley High School
Swimming Alexander Cecioni Kapiti College
Swimming Maia Adams Kapiti College
Swimming Marina Nadilo Queen Margaret College
Swimming Pippa Nicol Queen Margaret College
Swimming Molly Player Samuel Marsden Collegiate
Swimming Cooper Gouge Scots College
Swimming Jayden Dickison Scots College
Swimming Lucas Knapp Scots College
Swimming Esposito Alessandro St Patrick's College, Town
Swimming David Zhu Wellington College
Swimming Finn Harland Wellington College
Swimming Neve Mccarthy Wellington East Girls' College
Table Tennis Yufeng Wang Scots College
Taekwondo Keira Johns Otaki College
Ten Pin Bowling Natasha Goggin Kapiti College
Ten Pin Bowling Mila Jankowsky Onslow College
Tennis Maria Galatescu Queen Margaret College
Touch Brodee Tetevano Hutt International Boys' School
Touch Serina Tautau Hutt Valley High School
Touch Tia Pavihi Queen Margaret College
Touch Jake Lawson Scots College
Touch Dominic Ernst St Bernard's College
Ultimate Eva Langridge Hutt Valley High School
Ultimate Gabrielle Claridge Hutt Valley High School
Ultimate Gemma Grant Hutt Valley High School
Ultimate Holly Dungey Hutt Valley High School
Ultimate Isabelle Elliot Hutt Valley High School
Ultimate Karin Nakazono Hutt Valley High School
Ultimate Lara Pennington Hutt Valley High School
Ultimate Margot Claridge Hutt Valley High School
Ultimate Marta Guevara-Benet Hutt Valley High School
Ultimate Sadie Fleming Hutt Valley High School
Ultimate Steven Leishman Hutt Valley High School
Ultimate Tess Gendall Hutt Valley High School
Ultimate Zara Bowen Hutt Valley High School
Ultimate Sam Cooper Onslow College
Ultimate Elliot Mance Rongotai College
Underwater Hockey Amy Harvey-Green Samuel Marsden Collegiate
Underwater Hockey Catherine Rombel Samuel Marsden Collegiate
Underwater Hockey Charlotte Stewart Samuel Marsden Collegiate
Underwater Hockey Eleanor Berry Samuel Marsden Collegiate
Underwater Hockey Emily Swarbrick Samuel Marsden Collegiate
Underwater Hockey Emma Egley Samuel Marsden Collegiate
Underwater Hockey Grace Cinque Samuel Marsden Collegiate
Underwater Hockey Jade Stapleton Samuel Marsden Collegiate
Underwater Hockey Liliana O'Connell Samuel Marsden Collegiate
Underwater Hockey Mila Smith Samuel Marsden Collegiate
Underwater Hockey Tiffany Kenyon Samuel Marsden Collegiate
Underwater Hockey Georgina Huttley Wellington Girls' College
Volleyball Conner Tuifao St Patrick's College, Silverstream
Water Skiing Harry Sheng Wellington College
Water Skiing Toby Kelly Whitby Collegiate
Weighlifting Anna Jamieson Hutt Valley High School
Weighlifting Loren Harvey Kapiti College
Weighlifting Zaviera Mcmillan Sacred Heart College
Wrestling Seb Hopkins Wellington College
Yachting Grace Cinque Samuel Marsden Collegiate